Wijze lessen uit 3 jaar crisis

09/13/2011 at 3:25 pm | Marieke | Geen reacties

Op 15 September 2011 is het 3 jaar geleden dat de al sinds 2007 sluimerende crisis voor iedereen ineens volledig zichtbaar werd door de val van Lehman Brothers. Veel bedrijven schrokken en beseften zich dat ze totaal niet voorbereid waren op de crisis waar ze middenin zaten. Inmiddels staan we, na enig herstel, op het punt van een tweede crisis oftewel double dip. Maar hebben bedrijven eigenlijk wel iets geleerd de afgelopen twee jaar? En wat doen deze bedrijven nu een tweede crisis in de reële economie weleens heel snel werkelijkheid kan zijn?

De afgelopen twee jaar maakte supply chain risk management een grote vlucht. Veel bedrijven zijn hiermee actief aan de slag gegaan, hebben beter inzicht verkregen in hun supply chain risico’s en waar gewenst acties ondernomen om deze aan te pakken. Niet dat supply chain risk management een volwassen discipline is geworden, maar een begin is er gemaakt.

Naast supply chain risk management, zijn bedrijven zich (nog) meer gaan richten op de financiële positie. Cash=King is dan ook iets waar bijna iedere financieel manager zich van is doordrongen. Om ervoor te zorgen dat bedrijven ook in economisch moeilijke tijden niet in de problemen komen, is gezorgd een gezondere positie met betrekking tot vreemd vermogen gezorgd en komt het volledig financieren van overnames met geleend vermogen minder voor.

Steeds meer bedrijven kiezen voor een zo flexibel mogelijke inrichting; stellen een minimale rock-bottom-formatie vast voor economisch moeilijke tijden. De overige resources worden ingekocht, waarbij valt te denken aan flexibel inzetbaar personeel, additionele machinecapaciteiten, tijdelijke opslagruimtes, kantoorruimtes met kortlopende huurovereenkomsten, et cetera.

Veel bedrijven hebben lessen geleerd uit het verleden. Deze bedrijven zullen ook veel minder moeite hebben om een eventuele double dip te overleven. Helaas zijn er ook veel bedrijven die zich (wederom) niet op moeilijke tijden in de toekomst voorbereid hebben. Ik hoop natuurlijk het beste voor deze bedrijven, maar vrees het ergste. Wat heeft uw bedrijf gedaan om de storm die op komst is te weerstaan? Heeft u zich al voorbereid?

Ook nu kunt u nog veel doen om zich voor te bereiden op wat er gaat komen. Het is nooit te laat om te beginnen met risk management, verbetering van de financiële positie en flexibilisering van resources. Ik hoop dan ook dat u aan de slag gaat voordat het te laat is.

Michael Nieuwboer is zelfstandig supply chain adviseur bij Maxx-Supplychain

  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Hyves
  • LinkedIn
  • Twitter
Schrijf je in voor de nieuwsbrief

Reacties zijn gesloten.