Koninklijke Gazelle krijgt meer inzicht in pijnpunten operatie

06/23/2010 at 9:58 am | admin

Rolf Verspuij CFO van GazelleMet een nieuwe analysetool is Koninklijke Gazelle beter in staat om de pijnpunten in de operatie zichtbaar te maken. Het stelt de fietsfabrikant uit Dieren in de gelegenheid nauwkeuriger te sturen. Het enige probleem is dat de tool zo handig werkt dat Gazelle wel heel veel grafieken, tabellen en dwarsverbanden aanmaakte.

Processen beter maken. Dat is de reden die Chief Financial Officer Rolf Verspuij van Gazelle noemt als reden om SAP te implementeren. ‘We hadden drie systemen de we aan elkaar hadden geknoopt. Jarenlang gaven die systemen ons de vrijheid om langs elkaar heen te werken’ aldus Verspuij.

Dat langs elkaar heen werken is nu voorbij. ‘We kunnen nu beter plannen en beter onze logistieke keten aansturen’, vertelde de financiële man van de fietsfabrikant uit Dieren voor een zaal met meer dan honderd mensen.

Op het laagste niveau
Verspuij deed zijn verhaal op uitnodiging van Every Angle. Dat is de leverancier van de tool die bedrijven meer inzicht in operationele gegevens biedt. Ook Gazelle gebruikt die tool. Met SAP verliepen de processen namelijk wel beter, maar nog niet goed genoeg.

‘We gebruiken Qlikview als standaard rapportagetool. Met die tool is het echter niet mogelijk om de mensen laag in de organisatie aan te sturen. Daarvoor gebruiken we Every Angle. Met deze tool is het wel mogelijk om data op het laagste niveau te ontsluiten en beslissingen te nemen.’

Synchronisatie
Gazelle gebruikt Every Angle voor een betere afstemming op de productievloer. Een voorbeeld is de synchronisatie van de planning van de eindassemblage met die van de lakkerij. Tussen beide planningen bestaat in SAP geen harde koppeling. Every Angle stelt Gazelle in staat die planningen te synchroniseren.

‘Af en toe hebben we te maken met ‘rework’-orders. Dat betekent dat bepaalde lakdelen opnieuw door de lakkerij moet. Het kan echter gebeuren dat de assemblageafdeling die lakdelen al nodig heeft. Dankzij Every Angle hebben we inzicht in de prioriteiten van de orders voor de lakkerij en kunnen we die aanpassen’, vertelt Tjalling de Vries, supply chain manager van Gazelle.

Weken voorraad
Een andere ‘angle’ die Gazelle gebruikt, is het aantal weken voorraad van onderdelen. De Vries: ‘Hierop is te zien dat we van behoorlijk wat onderdelen tien tot veertien weken op voorraad hebben liggen. Door middel van downdrillen is exact te zien om welke artikelen het gaat. Dat is een goede aanleiding voor een gesprek met de inkoopplanner.’

Een andere dwarsdoorsnede die Gazelle maakt, is de open orderstand. Welke operationele orders zijn nog niet afgehandeld? ‘Dat is input voor een wekelijks overleg over het wegwerken van die achterstand’, vertelt De Vries.

Wildgroei
Every Angle is zo gebruiksvriendelijk dat de medewerkers van Gazelle binnen twee maanden na de ingebruikname al 89 ‘angles’ of dwarsdoorsnedes hadden gedefinieerd. ‘Het is wel heel gemakkelijk om angles aan te maken’, vertelt John Smits, manager IT van Gazelle. ‘Zaak is om eerst na te denken over de informatie die je wilt hebben voordat je een angle bouwt.’

Gazelle gaat de komende tijd eerst al die angles valideren. Waar komt de informatie vandaan? En bedoelt iedereen wel hetzelfde zodra een begrip als leverbetrouwbaarheid wordt gebruikt? ‘Het resultaat zal zijn dat we een categorie gevalideerde en een categorie niet-gevalideerde angles krijgen’, vertelt De Vries. ‘Iedereen mag met die niet-gevalideerde angles spelen, maar dan wel voor eigen risico.’

Schrijf je in voor de nieuwsbrief