Consulting is de motor achter het Nederlandse bedrijfsleven.’ Let wel, dat zijn niet mijn woorden, vandaar de aanhalingstekens. Deze stelling stond echter op een aan mij gerichte uitnodiging voor het zogenaamde Socrates Diner van een bekende maar eigenlijke oppervlakkige zakenrelatie, die recent van supply chain consultant was opgeklommen tot general manager van Nederland bij een internationaal adviesbureau. Deze zakenrelatie wilde volgens de uitnodiging graag persoonlijk met mij kennismaken, terwijl ik dacht wij elkaar en elkaars werk wel kenden. ‘Ken uzelf’ was toch het leidmotief van Socrates. Maar is het ook niet handig te weten in hoeverre je de ander echt kent? Dat is ook een vorm van zelfkennis.
Het getuigt ook van zelfkennis om je eigen business op de juiste waarde te schatten. Is consulting echt de motor achter het Nederlandse bedrijfsleven? Zijn de medewerkers niet de motor van een bedrijf? En welke rol spelen consultants voor een bedrijf? Om in motortermen te blijven denk ik eerder dat consultants misschien de functie van olie hebben. Maar niet de stookolie voor een machine, want de inspanningen van de medewerkers zijn volgens mij de brandstof voor de motor. En deze brandstof kost geld: de salarissen van medewerkers.
Consultants zijn voor mij meer zoiets als smeerolie, die een stroef lopende motor aan de gang kunnen krijgen of beter kunnen laten lopen. Het is eigenlijk van belang dat een bedrijf het niet zover laat komen en de motor goed onderhoudt. En met smeerolie is het een kwestie van af en toe een drupje toedienen; je moet een motor dus niet verzuipen onder een buslading van junior consultants die de medewerkers van het bedrijf het gevoel geeft weg te slippen op een door olie gladde weg. En de kwaliteit van de olie hangt sterk af van de ingrediënten en niet zozeer van de verpakking.
Uit mijn omgeving hoor ik vaak dat het niet draait om een bepaald adviesbureau, maar eerder om de bewezen kwaliteiten van een specifieke adviseur; de consultant maakt het verschil en niet de consultancy. ‘De consultant kan het druppeltje motorolie voor een bedrijf zijn’, zou mijn reactie op de stelling uit de socratische dialoog hebben geluid tijdens het bewuste “kennismakingsdiner”. Helaas was ik verhinderd.
ir. Martijn Lofvers
hoofdredacteur
martijn.lofvers@springeruitgeverij.nl





Inventory Management
Supply Chain Consulting
DSV Solutions
Involvation
MP Objects
Recruitment & Consultancy
SAS, leverancier van business intelligence
Fouth Party Logistics (4PL) Freight & Carrier Management
Goodman
KPMG
Supply Chain Optimization
Groenwout
Riverland
Auto-ID & RFID
Dossier Ketenversnelling
Dossier Supply Chain Consultancy
Duurzaamheid, retourlogistiek & Cradle-to-cradle
ERP & supply chain software
Lean en Six Sigma
Logistiek & industrieel vastgoed
Logistiek dienstverlening
Oost-Europa & Turkije
Risk management & security
Sales & Operations Planning
Sourcing & procurement
Voorraadmanagement
Werkkapitaal & supply chain finance
Inkopers-Cafe
onderzoek van DPA Supply Chain
De vacaturesite voor SCM'ers
Supply Chain Movement
Supply Chain Professional