Aan het begin van mijn logistieke carriere bij een gerenommeerd, helaas niet meer bestaand, transportbedrijf vertelde de commercieel directeur mij over de 3 P’s. Nee, niet de 4 P’s (product, plaats, prijs, promotie) van marketing maar 3 P’s waarom mensen bij een werkgever blijven of weggaan. Drie belangrijke P’s voor een leidinggevende als hij wil dat de betreffende medewerker blijft (of niet).
Deze drie P’s zijn: poen, prestige en plezier.
Volgens de commercieel directeur moesten deze drie in balans zijn anders gaat de persoon weg bij de betreffende organisatie. Twintig jaar later kan ik bevestigen dat de 3 P’s er toe doen en zeker de laatste jaren als executive searcher spreek ik redelijk veel mensen waarbij er onbalans in de 3 P’s is. Gelukkig maar zult u denken anders had ik geen werk maar ook zonder die onbalans is er voor ons als ‘headhunters’ genoeg te doen. Het is namelijk goed als mensen hun carriere kunnen voortzetten bij een andere organisatie en kunnen zeggen: ‘Bij mijn vorige werkgever verdiende ik goed, kreeg de juiste waardering en had veel plezier, maar dit is een stap vooruit die mijn vorige leidinggevende mij gunde.’ Aan de andere kant is het vaak erg jammer om mensen bij een onderneming te zien vertrekken en in het bijzonder als het plezier weg is.
Al jaren ben ik bezig om inspiratie, passie en plezier in de logistieke en supply chain wereld te stimuleren en eind vorig jaar had ik het plezier om te mogen spreken Srikumar Rao. Hij had net een nieuw boek gepubliceerd met de titel ‘Happiness at work: Be Resilient, Motivated, and Succesfull’ En ondanks dat het op eerste gezicht niets met supply chain management had te maken was mijn interesse wel gewekt. Wellicht kon ik iets opsteken van Srikumar en anders zou ik wellicht enkele van de vele professionals die ik spreek met zijn wijsheid kunnen inspireren.
Omdat het geen specifiek supply chain managementboek is vroeg ik tijdens ons gesprek aan Srikumar om een aantal tips die voor supply chain managers van belang zijn en hij kwam met de volgende.
1) Laat medewerkers zelf de waarde en impact van activiteiten zien
Vanuit een leiderschapsperspectief is dit altijd van belang. Het is wellicht de basis voor één van de 3 P’s: Prestige. Als mensen de impact zien van wat zij doen, dan kunnen zij ook zien dat ze van belang zijn voor de organisatie. En dat is plezierig om te weten. De supply chain manager moet naast bovenstaande ook zorgen dat iedereen een goed zicht heeft op de waarde van de supply chain. De supply chain manager moet dus naast het vakinhoudelijk correct inregelen van de keten ook voor zorgen dat de supply chain en haar toegevoegde waarde zichtbaar is. De supply chain manager is dus de marketeer van het supply chain team. Mooi voorbeeld is het recente bericht van Unilever dat de verbeterde supply chain een besparing van een 1 miljard dollar in 2010 opleverde.
2) Vraag, vraag, vraag!
Stel vragen aan je medewerkers hoe je hun werk makkelijker kan maken. Maar vraag als supply chain manager dit ook aan collega’s in andere afdelingen, klanten en leveranciers hoe je hun werk eenvoudiger kan maken. Probeer vervolgens het dan ook te realiseren en als het niet kan of mogelijk is, leg het dan uit waarom niet. De gezamenlijke dialoog geeft vaak de beste oplossing voor alle betrokkenen. Communiceren en een open houding zijn dus cruciaal voor het succes van de supply chain manager.
3) Promoot creativiteit
Logistiek en supply chain management zijn omgeven door procedures. Termen als Kaizen en Lean Six Sigma zijn bijna een ‘must’ op een CV. Helaas verstoppen veel procedures ook de flexibiliteit en de creativiteit van medewerkers en daardoor ook hun plezier. Naast de benodigde Continuous Improvement trajecten is het als supply chain manager goed de creativiteit in een team te bevorderen. Ook hier zijn diverse technieken voor te gebruiken zoals het bekende brainstorming of mind mappen en het minder bekende beelddenken en lateraal denken. Bovenal is hier het creeren van betrokkenheid de belangrijkste taak voor de supply chain manager.
.
4) Breng actief vreugde naar je werk
In mijn dagen als Operationeel Directeur bij Brink’s had ik twee whiteboards in mijn kantoor. ‘Lekker belangrijk. Was één niet genoeg?’ hoor ik u vragen. En uiteraard was voor het werk één whiteboard meer dan voldoende, maar op het andere whiteboard had ik knipsels, cartoons, inspirerende quotes en vele andere zaken staan die niet direct met het werk te maken hadden. Bij binnenkomst trok dit whiteboard altijd de aandacht, het humeur van de mensen nam altijd in positiviteit (plezier) toe en het was vaak een stimulans om over andere dingen te praten of een nieuw idee te genereren. Naast het meten en inzichtelijk hebben van KPI’s, trends en resultaten is het de taak van een supply chain manager ook om plezier te brengen, zodat ook het plezier van de medewerkers en collega’s toeneemt. Het resultaat is dat mensen graag met je praten, graag met en voor je willen werken, de prestaties beter zijn en de medewerkers net even een ‘tandje erbij zetten’ als dat nodig is.
Uit ervaring weet ik dat het vaak zo is dat veel poen en een belangrijke positie met meer dan voldoende prestige teniet worden gedaan als je niet meer met plezier aan het werk kan zijn. Zorg er dus voor dat er een goede balans is voor uzelf en uw medewerkers.
Edwin Tuyn is oprichter van Inspired-Search, executive searchers for logistics & supply chain professionals





Inventory Management
Supply Chain Consulting
DSV Solutions
Involvation
MP Objects
Recruitment & Consultancy
SAS, leverancier van business intelligence
Fouth Party Logistics (4PL) Freight & Carrier Management
Goodman
KPMG
Supply Chain Optimization
Groenwout
Riverland
Auto-ID & RFID
Dossier Ketenversnelling
Dossier Supply Chain Consultancy
Duurzaamheid, retourlogistiek & Cradle-to-cradle
ERP & supply chain software
Lean en Six Sigma
Logistiek & industrieel vastgoed
Logistiek dienstverlening
Oost-Europa & Turkije
Risk management & security
Sales & Operations Planning
Sourcing & procurement
Voorraadmanagement
Werkkapitaal & supply chain finance
Inkopers-Cafe
onderzoek van DPA Supply Chain
De vacaturesite voor SCM'ers
Supply Chain Movement
Supply Chain Professional